10 Ağustos 2012 Cuma

Dünyayı ideolojik sevmeyeceksin kardeşim


Dünyayı ideolojik sevmeyeceksin kardeşim, dünyayı dünya olduğu için seveceksin, insanı insan olduğu için seveceksin, herkesi okuyacaksın, herkesi solacaksın. Gerekirse her ideolojiyi, her satırı okuyacaksın. Adam olmak kendine lazım olan bilgileri toplamak değil, adam olmak dünyayı anlamaktır.

Adam olmak tek kulvarla olmaz, tek tip bilgilerle olmaz, hayyam kadar mevlana okuyacaksın, nietzsche kadar farabi, ali şeriati kadar marx, gerekirse en sevmediğin adamı okuyacaksın, anlamadığın hayatı anlayacaksın, bu dünya serbest bir dünya. Size sunulan her şeyi dayatma olarak algılayan beyinlerin aslında nasıl bir yanlış yol izlediğini geniş düşünerek görebilirsiniz.

Gittiğiniz restorantları, gittiğiniz cafeleri, arkadaşlarınızı, yaşantılarınızı, tüm özgürlüğünüzü isim ve ideoloji üzerinden seçiyorsunuz. Cafe ismi, arkadaş isminiz sizin ideolojik bağınıza uymazsa hemen egolarınız ve önyargılarınız şişiyor. Düşünce ve siyaset yaşantılarınıza o kadar yansımış ki, yemekleri bile siyaset üzerinden seçen bir hale gelmişiz. Dostlarımızı bile isim üzerinden seçiyoruz, kavramlar üzerinden hayatı binbir çizgide yaşayan bizler, aslında hiçbir bok bilmiyoruz.

Bölümlerimiz, yaşantılarımız kendi özgürlüğümüzün değil ideolojinin dayatttığı bir sonuç. Ve bu bir özgürlük değildir dayatmadır. Sufiyi , gezgini, ateisti, dindarı, komunisti, kapitalisti, milliyetçiyi anlamadan gideceksem bu dünyadan, hiçbir şey öğrenmek istemiyorum. Evrensel ve hoşgörünün, beyin özgürlüğünün olduğu yerde ideoloji yoktur, her ideoloji kendi özgürlüğünü ister, dayatır.

Dayatmanın olduğu yerde özgürlük yoktur, bu yüzden benim bir görüşüm yok. Benim bilgilerim ve öğrendiklerim var, ideolojilerin canı cehenneme. Biraz underground, biraz tasavvuf, biraz nihilizm, biraz şüphecilik, şöyle tadına bandır bandır zihnine dök. Zarar gelmez sana.

Şöyle bir tekerleme vardır bu duruma uyar; ''Kaşığım kaşıktır, yağlı pilava âşıktır, yahni görse kırıtır, dolmayı görse sırıtır, hoşafı görse ayılır, ''

Aha da budur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder